Kad sam prvi put pomislila da stvarno moram napisati knjigu o svome iskustvu, zapitala sam se je li netko već to napravio – napisao iskrenu knjigu o majčinstvu? Bilo bi mi nevjerojatno da nitko nije od svih tih pustih milijuna žena koje su majke. Istraživanje me iznenadilo. Ima nekih knjiga, ali puno manje nego što bih očekivala. Self-helpa kao u priči, ali ne na tu temu. Osobnih priča još i manje. Kombinacije – vrlo rijetke. Ono malo što sam našla, odlučila sam pročitati da vidim koji "angle" su uzele te druge autorice i imam li ja tu što za dodati. Svaka od knjiga bila mi je zanimljiva na svoj način, ali su mi i pokazale da ima tu prostora da i ja nešto podijelim pa tako neke teme koje sam ja obradila u knjizi nisam našla doslovce ni u jednoj od dostupnih knjiga. Zato sam postala još odlučnija u namjeri da napišem svoju. :)
U nastavku kratki osvrti na knjige koje sam ja pročitala:
- Majka u meni – Zvjezdana Debić – to mi je bila prva knjiga tog tipa koju sam pročitala. Suosjećala sam s njom jer je stvarno imala zahtjevnu bebicu koja je jako puno i često plakala i satima je morala hopsati po lopti da bi je smirila… to mi je najviše ostalo iz njezine priče. No, kad sam dovršila knjigu zaključak mi je bio koliko god da jest otkrila da je dosta i prešutjela, falilo mi je mesa. Ona mi je otkrila i ovaj članak jedne žene koja je otvoreno pričala o tome kako nije sretna što je postala mama, valjda jedina koja se kod nas usudila i to priznati koji spominjem u svojoj knjizi.
- Baby and beyond – Allison Auth – žena koja je imala 4 djece jedno za drugim i stvarno joj je bilo teško. Govori o svom mentalnom zdravlju, ali i fizičkom, odnosu sa suprugom, svojoj vjeri… S njom se nisam toliko poistovjetila, a i po nekim stavovima mi je knjiga bila preamerikanizirana. Naljbolji dio se odnosi na prehranu i suplemente i utjecaj na mentalno zdravlje.
- Drugo stanje – priče o porodima – urednica Sandra Babac – Ovu knjigu mi je bilo dosta mučno čitati. Naime, od 43 priče o porodima u toj knjizi, valjda 85% su teške priče. Trudnoće i porodi koji nisu tekli glatko, opisi lošeg tretmana u našim bolnicama… toliko nepotrebne boli, fizičke i emotivne. Najbolje su prošle mame koje su otišle roditi van Hrvatske. Ne računam par priča koje su podijelili očevi, bile su uglavnom light i humoristične, ali oni ionako nisu bili u maminoj koži.
- Mala Kme osvaja svijet – Martina Frka Milotić - Knjiga s kojom se jako poistovjetila. Ta žena kao da je u većini priča u mojoj glavi. Očito smo slične. Pratila sam njezin blog već neko vrijeme i već sam po drugim statusima naslutila da puno toga dijelimo, ali kad sam pročitala i sve te njezine priče o majčinstvu (ima dvoje djece), isto naglašava da su bez filtera, u isto vrijeme sam bila neizmjerno tužna, kao i zahvalna što ih je pretočila u tekst. Martina je puna ljubavi, humora, a dijeli i gorkoslatku stvarnost. Knjiga je izdana 2015. godine, a kako je pratim online, vidjela sam i da je nedavno imala operaciju zbog neke teške „ženske“ bolesti radi koje su joj odstranili maternicu. Prvo što sam pomislila kad sam to vidjela je... sve to što je prolazila što opisuje u knjizi moralo je negdje ostaviti traga. Iduća misao je bila… moram se vraški potruditi da se tako nešto ne dogodi i meni. Preporučam da ovu knjigu pročitate. Neće vam biti žao. Makar i suzu pustile uz nju.
- Nemajka – Vanja Runje – Ova knjiga najsličnija je knjizi Mala Kme osvaja svijet po tome što su priče iskrene, detaljne, relativno kratke, i često s duhovitim prizvukom (ili barem teatrom apsurda). Vanja se potrudila opisati razne životne situacije s dvoje male djece, i kako naže Najdražim mužem i Najdražim Psetom. Pritom nam otkriva i razne dvojbe koje je sama imala, a i nepravde koje je primjećivala. Otvoreno govori i o spontanim pobačajima koje je imala i po tom pitanju je pravo osvježenje. Preporučujem pročitati je.
- Majka, žena i majčinstvo – Aleksandra Mindoljević Drakulić – ovo je prvenstveno stručna knjiga koje opisuje razvoj arhetipa majke i ulogu majke u društvu kroz stoljeća. Pisana je pomalo suhim, akademskim rječnikom pa nije baš lagana za čitanje, iako je sadržaj zanimljiv.
- What mothers do – especially when it looks like nothing – Naomi Stadlen – Od svih knjiga koje sam pročitala o majčinstvu, ova mi je za sada daleko najbolja. Pogađa u srž, s lakoćom opisuje koncepte koje su i samim majkama nepoznati dok im se događaju, prepoznaje uzorke i daje objašnjenja. Ne mogu opisati koliko sam puta čitajući knjigu, zastala i pomislila – da, to je to, kako je to super rekla! Dala bi je svakoj mami da je pročita.
- Svjesno roditeljstvo – Nada Bučević – iako knjiga ima neke dobre poruke, generalno mi nije sjela, previše je pisana s visoka za moj ukus.
- Mame, budite nježne (i) prema sebi – Beccy Hands i Alexis Stickland – knjiga koju su napisale dvije primalje/doule i potrudile su se biti tople i praktične. Ima korisnih savjeta, a i ilustracije čine iskustvo čitanja ugodnijim. Ne pričaju toliko detaljno o mentalnom zdravlju mama, ali sadržaj je generalno koristan i lagan za čitanje.
- Ne baš savršena mama (Unmomsy mum u originalu) – Sarah Turner – najsličnija koju sam pročitala do sad je Nemajka, niz iskrenih priča o životu s dvoje male djece, svim apsurdima, kaosima, mukama (i divotama) koje mama proživljava. Knjiga je iskrena i oslobađajuća, a autorica se ne libi otvoriti ni o težim temama – kako je htjela djevojčicu, a dobila dva dečka, kako joj nedostaje vlastita majka koju je izgubila kad je ona bila tinejdžerka, do muka sa seksom nakon djece. Vrlo vrlo otvoreno opisuje svoja ludila i dane kada joj majčinstvo ide na živce. I zbog toga joj odajem priznanje. Prošarana je tipično britkim (i bar meni) odličnim britanskim humorom. Preporučujem je od srca.
- Budizam za majke – Sarah Napthali – Meni je budistička filozofija bliska po načelima pa mi se svidjela knjiga. Autorica je iskrena o vlastitim borbama, a i praktična u tome kako promišljati o svojim stanjima i kako možemo sve te situacije koristiti za svoj duhovni rast. Opis kaže: „Ovo je knjiga za majke opterećene balansiranjem između odgoja djece, karijere, obitelji, partnera i hormonskih promjena. Predstavlja razne budističke tehnike koje ženama mogu pomoći da sačuvaju vezu sa svojim unutarnjim ja, budu mirnije i sretnije osobe i time i bolje majke.”, par citata iz knjige: „Neprekidno u strci zbog potreba drugih, majke stalno daju od sebe – i stoga moramo pronaći način da neprekidno obnavljamo svoj izvor energije.“, „Kao majke, mi smo posebno spremne za Buddhina učenja jer smo na vrlo intiman način spoznale dvije njegove temeljne postavke: znamo da u životu postoji patnja, i upoznale smo pravu ljubav.“, „Majke male djece same su na svijetu. Nismo samo fizički izdvojene iz svijeta drugih odraslih ljudi. Nego često na prste jedne ruke ne možemo nabrojiti ljude kojma se možemo obratiti kad nam zatreba pomoć… A za većinu nas majki upravo je ovo vrijeme kada nam je prijateljstvo potrebnije nego ikada.“
- Ženski povratak sebi – Natalia de Barbaro – nije usmjerena samo na majčinstvo, opis kaže: „Ova knjiga je napisana za sve žene koje se osjećaju kao da su same na svom putu. Koje se, iz neznanja o boljem, očajnički drže starih obrazaca koji ih drže sputanima. Koje osjećaju da se u njihovom životu nagomilano previše dužnosti, a radosti kao da su isparile. Nisi sama. Napisala sam ovu knjigu da ostavim tragove vlastitog puta, da pomognem i drugim ženama koje se ne mogu othrvati nemoći, strahu i tuzi, i koje osjećaju da ne mogu biti Svoje, u punini značenja te riječi.” Pročitala sam je i iako je bila pomalo "nabacana" mislima, svidjela mi se. Autorica je iskrena o sebi, a i trezveno promatra uloge žena u društvu (i nas samih prema sebi) koje naziva Pokorna, Snježna kraljica i Mučenica. Potakla me na razmišljanje, a to cijenim.
- Bijes – Monica Isakstuen – kaže opis: „U romanu Bijes, čije je norveško izdanje uredio Karl Ove Knausgard, Monica Isakstuen bavi se rijetko propitivanom temom: nekontroliranim naletima bijesa, osjećajem gubitka identiteta i enormnim stresom kojem su izloženi roditelji, ponajprije majke, u obiteljima s više djece. Protagonistkinja, majka djevojčice, u novoj vezi dobiva blizance, i suočava se s roditeljskim i partnerskim izazovima za koje nije sigurna može li ih podnijeti. Roman Bijes kontrapunkt je često pretjerano idealiziranim, sentimentalnim opisima obiteljskog života; realno prikazuje situacije u kojima će se mnogi prepoznati, a rijetki će to i priznati.” Knjiga se brzo čita jer je zapravo zbir crtica - života prije i poslije djece, refleksija o odnosu s partnerom, o njoj samoj koju ne prepoznaje. Životno, bez dlake na jeziku i potresno.
Ostale knjige o majčinstvu za koje sam čula, ali ih nisam (još) pročitala:
- How to not hate your husband after kids – Jancee Dunn – opis kaže: „dijelom memoari, dijelom self-help knjiga s puno praktičnih savjeta“
- Vodič za moderne mame – kako uživati u majčinstvu i biti zadovoljna i seksi – Liz Fraser – opis kaže: „Ovaj je vodič istodobno i stilist i osobni trener i antidepresiv i čokoladica i najbolja prijateljica – i svaka ga žena može imati u svojoj torbi.”
- Obitelji s kronično oboljelom djecom - Jesper Juul – ovo planiram pročitati – opis kaže: „Ova je knjiga namijenjena obiteljima s kronično bolesnom djecom i pokriva cijeli spektar — od urođenih bolesti, kroničnih alergija, tjelesnog i mentalnog invaliditeta do onih bolesti koje se u djetetovu životu javljaju kasnije. Drugim riječima, naglasak nije stavljen na same bolesti, nego na ono što se događa kada bolest postane novi i neočekivani član obitelji.”
- Duhovni pristup rađanju – Kelly J. Townsend – opis kaže: „U knjizi autorica naglašava važnost duhovnog pristupa rađanju i središnjoj Kristovoj ulozi u porodu - tom čovjekovom egzistencijalnom činu. Knjiga je praktični priručnik namijenjen trudnicama, rodiljama i njihovim najbližim, jednako kao i stručnjacima.”
- What no one tells you – A guide to your emotions from Pregnancy to Motherhood – dr. Alexandra Sacks i dr. Catherine Birndorf – u ovoj knjizi sam pročitala neka poglavlja na preskokce, koliko mi se čini ima korisnih savjeta, ali kad sam vidjela da preporučuju i cry-it-out metodu splasnuo mi je interes. Ako nekad pročitam cijelu, napisat ću što mi je u njoj bilo ok.
- Crno mlijeko – Elif Safak – opis kaže: „Suvremena turska književnica u svojem novom romanu progovara o traumi koju je doživjela nakon rođenja prvog djeteta: prestala je pisati. Postporođajna depresija s kojom se susrela nagnala ju je da istraži kako su poznate književnice, kao što su Sylvia Plath, Virginia Woolf i Simone de Beavuoir, uspjele pronaći način na koji će stvoriti harmoniju između majčinstva i stvaralaštva, a pritom ne izgubiti ono najvrjednije - sebe.”
- Somatic maternal healing - autorica Helena Vissing – stručna knjiga s najnovijim istraživanjima o perinatalnom mentalnom zdravlju (period prije, za vrijeme i nakon rođenja) i iscijeljenju trauma koje se prenose generacijama. Meni je na to-read listi.
- Što misli moje dijete? – Tanith Carey – Ovo je za malo stariju djecu, ali uskoro bi vam moglo biti korisno. Službeni opis knjige „Saznajte što dijete uistinu misli kad kaže: „Pogledaj što sam učinio!“, „Ali, nisam umoran!“ ili „Sramotiš me.“ Na primjeru više od 100 svakodnevnih situacija ova vam knjiga pomaže shvatiti ponašenje vašeg djeteta, razumjeti razloge takvog ponašanja i primijeniti najbolja rješenja. Upoznat će vas s razvojnim prekretnicama kroz koje vaše dijete prolazi od 2. do 7. godine i pomoći vam da se naučite nositi s ključnim problemima poput ispada bijesa, suparništva između braće i sestara, teškoća sa spavanjem, sigurnosti na internetu i mnogih drugih. Zavirite u najskrivenije misli svojega djeteta i postanite roditelj kakav želite biti.” Trenutno je čitam i sviđa mi se sadržajem koji je jednostavan, jasan i utemeljen, a poseban je plus što je knjiga vrlo vizualno atraktivna i lijepo grafički uređena.
- Čudesni tjedni (Wonder Weeks) - Frans Plooij i Hetty van de Rijt - detaljno opisuju skokove u razvoju i što možete očekivati po tjednima
- O roditeljima i djeci - Dr. Jorge Bucay i dr. Demian Bucay – pitka knjiga dvojice psihoterapeuta koji kroz priče i vlastito iskustvo opisuje razne aspekte odnosa roditelja i djece, iz obje perspektive, počela sam je čitati, nisam je još dovršila, simpatična je, u Bucay stilu.
- Beba Filozof - Alison Gopnik - na to-read listi mi je, iz opisa: "Bebe, kako tvrdi doktorica Alison Gopnik, su svjesnije od odraslih. Dok potonji, naime, često funkcioniraju kao da su na autopilotu, provlačeći se kroz vlastiti užurbani dan i ostavljajući pritom dojam funkcionalnih zombija, bebe, s druge strane, sa svojim savitljivim, kompleksnim umovima i strašću za istraživanjem novog i nepoznatog pristupaju životu poput malenih (svjetskih) putnika."
- Odjednom mama - Sarah Turner - roman o iznenadnom majčinstvu: "Odgovornost nikad nije bila Bethina jača strana. Pokušala je odrasti, ali jedina obveza koju bi svaki put uspješno odradila bilo je piće u pubu petkom navečer. Onda se jednog jutra njezin svijet preokrenuo. Beth je postala skrbnica svojim nećacima, tinejdžerici Polly i trogodišnjem Tedu. Lansirana je u nepoznati svijet priča za laku noć, dječjih proslava i plišanaca. Budući da nikad nije bila odgovorna ni za koga, i ni za što, vrlo brzo se osjeća izgubljeno. Što ako jednostavno nije dorasla tom zadatku?"
- Majčinstvo - Sheila Heti - roman, krenula sam ga čitati, ali nije mi sjeo, no možda vama hoće. Iz opisa: "Imati ili nemati djecu? Jednostavno je pitanje na koje ipak nema jednostavna odgovora, kako nam to Sheila Heti maestralno pokazuje u svome hvaljenom romanu. Na pragu četrdesetih, protagonistica je suočena s dvojbom koja će postati i temom njezina novog romana: želi li ona zaista dijete ili je rađanje ženama društveno i kulturalno nametnuto? Hoće li rođenje djeteta naštetiti njezinoj umjetničkoj kreativnosti? Može li ona biti dobra majka? Zašto su njezine prijateljice bez mnogo pitanja prihvatile tu ulogu? Hoće li biti prokleta ako ne donese na svijet novo biće?"
- Prvo stanje, Drugo stanje i Vanredno stanje - (originali: The Baby Trail, A Perfect Match, From here to Maternity) - Sinead Moriarty - serija romana o ženi koja pokušava zatrudniti, razmišlja o posvojenju i konačno postaje dvostruka majka. Kažu da su simpatične i duhovite knjige.
- Mama, sve je u redu, utorak je u sredu - Maršićević, Jordanov, Sremčević - nedavno izašla zbirka priča trideset mama i jednog tate na srpskom tržištu - kaže izdavač: "Ovu knjigu one posvećuju svim suzama i stresovima novih vrednih mama, čije znanje, tabele i poslovna iskustva padaju pred jednom dečjom izjavom, gegom, odlukom i vriskom."
- Kako voljeti svoju kćer - Hila Blum - roman o snazi i boli majčinske ljubavi - iz opisa: "Hila Blum u nevjerojatno psihološki preciznom romanu Kako voljeti svoju kćer ispisuje junakinju Joelu, majku koja pokušava ne samo pronaći i vratiti kćer jedinicu nego i razumjeti pukotine u odnosu s Leom, koju je obožavala, a koje su dovele do te nepremostive daljine. S Joelom ćemo suosjećati na svakoj stranici i njezine ćemo pogreške i osobne poraze i sami duboko razumjeti suočavajući se s najvećim od svih strahova – da nismo voljeni i prihvaćeni od onih koji su središte naših svjetova."
- Beskrajno umorna i presretna - 100 stvari koje se promijene kada postaneš mama - izdavač Naša djeca
- Mama zna najbolje (i tata) - Marina Knežević Barišić - sadrži više od 1000 savjeta 600 hrvatskih mama i tata na sve teme vezane uz trudnoću, porođaj, njegu bebe, razvoj, odgoj, zdravlje, jačanje imuniteta, spavanje, dojenje, dohranu, odvikavanje od pelena i još mnogo toga drugoga. Prelistala sam je i s jedne strane mi je bilo fora koliko je savjeta skupljeno na jedno mjesto, s druge strane malo me i opterećivala raznolikost stavova pogotovo za teme koje imaju veze s psihologijom.
O mentalnom zdravlju i kako sam se ja nosila s majčinstvom pišem ogoljeno i realno u knjizi 100 lica majčinstva koja uskoro izlazi.
Povezani članci koje sam također napisala:
Comments