top of page
Writer's pictureIvana Štulić

Praktični savjeti za trudnice i mame

Updated: Nov 7

Nije lako biti (a ni postati) mama. O tome što možete očekivati u trudnoći/porodu/babinju i kasnije tijekom prve godine pišem otvoreno i iskreno u svojoj novoj knjizi 100 lica majčinstva koja uskoro izlazi. Dok ne ugleda svjetlo dana, htjela sam s vama podijeliti razne praktične savjete koje znam da bi meni bili uštedili puno vremena da sam ih imala na jednom mjestu... pa... nadam se da će vam koristiti. I sretno. :)



Ima li neki manual?


Kad kupiš najjednostavniji aparat kao što je toster npr. dobiješ uz njega prilično debelu knjižicu uputa kako ga koristiti, čistiti i na što paziti. Kad dijete prvi put dovedeš doma, ne dobiješ ništa. :D

Inače, Kristina Kuzmić, američka autorica hrvatskog porijekla ima urnebesni video If babies came with a manual (Kad bi bebe došle s uputstvima). Ako ga pogledate vjerojatno ćete se i nasmijati, a i pustiti koju suzu suosjećanja.

Svjesna sam da bi bilo nemoguće napisati priručnik s gotovo svim informacijama koje ti trebaju u prvoj godini (jer bi imao tri tone), ali bilo bi lijepo dobiti bar nešto konkretnije jer stvarno puno toga ne znaš na početku s prvim djetetom (a pogotovo ako nisi čuvala nećake ili dadiljala za džeparac u srednjoj školi). Ja sam se u knjizi 100 lica majčinstva fokusirala više na mentalno zdravlje (jer je to čini mi se najmanje pokriveno, a i najmanje javno), ali sam ipak uvrstila i neke praktične savjete da ne budete baš potpuno izgubljene kao što sam ja bila na početku. 

Napomena: ništa od ovoga što spominjem nije plaćena reklama nego eto prenosim iskustvo onoga što sam ja koristila u nadi da će nekome skratiti sate surfanja, tipkanja ili telefoniranja. Svakako sami odlučujete što će za vas biti najbolje.



TIJEK PREGLEDA U TRUDNOĆI


Htjela sam od nekog saznati što sve jedna trudnica treba „proći“ što se tiče pregleda i sl., ali svi bi mi govorili pa ovisi, pa saznat ćeš, kud žuriš… Evo vam bar neki okvir da vam bude lakše:

-        Saznanje o trudnoći – ako imate pozitivan test (ili više njih), svejedno morate čekati 6 tjedana za prvi pregled kod ginekologa – ponekad ga je teško dočekati

-        Prvi pregled – ginekolog vam potvrdi trudnoću, krenu prvi od brojnih pišanja u čašicu gdje vam mjere HCG – po tome se isto vidi da ste trudni, prvi brisevi koji se ponavljaju još kroz trudnoću

-        Idući pregled za otprilike mjesec dana

-        Ako ste stara trudnica (35+) ili imate neki drugi faktor rizika, možete odabrati napraviti prvi probir – to se radi u bolnici – pregled uzv gdje gledaju potencijalne znakove Down sindroma i drugih anomalija i vade vam krv

-        Ovisno o tim rezultatima, šalju vas na daljnje pretrage ili ne. Ne trebam ni reći da Boga molite da ne.

-        Genetski testovi – Nifty, Panorama, Harmony… - rade se privatno i skupi su kao sam vrag – pokažu vam postoje li šanse za neke genetske anomalije i kažu vam spol ako želite. Pouzdaniji su od probira koji možete obaviti u bolnici. Za mir u duši mislim da se isplati.

-        Pregledi kod ginekologa – prvo budu svakih mjesec dana otprilike, a onda kako napreduje trudnoća počnu biti sve češći, do samog kraja kad već ideš u bolnicu na preglede umjesto svom ginekologu.

-        Oko 3. mjeseca i onda ponovno oko 7. mjeseca trebate napraviti OGG test – na glukozu da se otkrije eventualni trudnički dijabetes. Daješ krv, piješ zašećerenu vodu i onda opet vadiš krv – ode par sati na to

-        Oko 5. mjeseca i onda opet 8. mjesec trudnoće trebaš u Zavod za transfuzijsku medicinu na vađenje krvi, i provjeru Rh faktora.

-        Ostalo sve ovisi o tome budete li imali nekakve probleme u trudnoći. U svakom slučaju spremite se na dosta šetanja po ordinacijama, vađenja krvi, pišanja u čašicu, briseva, ultrazvuka i sličnih divota. (Ja nisam brojala, ali mislim da sam na uzv bila barem 30 puta tijekom trudnoće, ali već znate da moja trudnoća nije bila uredna, nadam se da ćete bar dijela toga biti pošteđeni)

 


BIRANJE GINEKOLOGA


Treba vam ginekolog preko zdravstvenog jer on piše sve uputnice koje će vam trebati za sve ove preglede, a ako imate sreće i dati neki koristan savjet, ako je dobar. Pa ako ste do sada išli samo privatno, preporuka je da se javite ponovno i onome kod koga ste službeno zapisani. Ili nađete nekoga tko vam je voljan barem pisati te recepte.

Ako imate problematičnu trudnoću ranije nego inače preuzet će vas ginekolog iz bolnice, mene je već od oko 4.-5. mjeseca.



POPIS PITANJA O/U TRUDNOĆI


Ja sam se na prvom pregledu pojavila s bilježnicom punom pitanja jer nisam imala pojma što mogu/ne mogu pa evo par važnijih da ako ste i vi tip od popisa imate od čega krenuti. :D


1.      Što treba jesti odnosno izbjegavati jesti? Piti?

2.      Mogu li vježbati?

3.      Mogu li na bazene? Saunu? Masažu? Plivati u moru?

4.      Kakve vitamine/preparate/suplemente i sl. treba uzimati u trudnoći?

5.      Koje lijekove mogu/ne smijem uzimati?

6.      Je li problem farbanje kose?

7.      A IPL tretmani depilacije?

8.      Koliko kg je uobičajeno dobiti?

9.      Što ako imam nizak tlak?

10.  Kao vegetarijanka trebam li na nešto posebno paziti?

11.  Treba li na ne paziti kod seksa?

12.  Ima li ograničenja kod vožnje auta?

13.  Što ako me nešto boli, kome sštoe javiti?

14.  Gdje se može proći trudnički tečaj i kad?


TRUDNIČKI TEČAJEVI I PRIPREME ZA POROD


Trudnički tečajevi su već odavno postali norma i dobro da jesu. Ima privatnih, kao i onih javnih i besplatnih – provjerite s vašim Domom zdravlja. Ja sam prošla na kraju tri tečaja udruge Rode – I to online i besplatno (bilo je još doba covida). Bili su korisni, ne mogu reći. Jedan je bio osnovni trudnički tečaj koji je prošao i moj partner. Jedan je bio o babinju, jedan o dojenju. Dobro da postoje. Ali iz ove perspektive nisu pokrili ni približno sve što mislim da je nužno, fakat nisu. Prvenstveno nedostaje razgovora o mentalnom zdravlju mama. Spomenuta je bila postporođajna depresija, ali mislim da nije dovoljno objašnjen širi kontekst, kao ni to da ne morate ni imati depresiju da biste iskusili razna teška stanja. I to je dio razloga zašto pišem knjigu.

Trudničke tečajeve svejedno preporučujem da prođete. I vi i partner. Za učenje disanja bolje je otići na tečaj uživo. Mi smo otišli i na neke seminare koje su držale doule ili druge stručnjakinje iz tog područja. A ako odete na tečaj privatno, velika je prednost to što ćete se vjerojatno bolje povezati s drugim mamama, a i nudit će vam se neki dodatni seminari – npr. o odnosu s partnerom i mentalnom zdravlju. Popis centara imate u članku: Preporuke psihoterapije, savjetovališta i drugih stručnjaka.


U većini bolnica traže da suprug prođe tečaj kako bi mogao prisustvovati porodu, ali još nisam čula da su nekog muškarca pitali tu potvrdu. Svejedno, bolje je da i on što više zna o tome što vas čeka. Iz ove perspektive ja bih taj tečaj (bar ovaj besplatan i online) prošla dva puta – negdje oko  4. mjeseca i opet nešto prije poroda. Puno je informacija, a svašta čovjek zaboravi.

Vani su popularni i tečajevi za hipnobirth – gdje se pripremate za porod uz hipnozu. Kod nas nisam sigurna da postoje, ali vjerujem da će doći prije ili kasnije. Što se mene tiče dobro je probati razne tehnike jer vam je pomoć dobrodošla.

Poznata je i akupunktura za pripremu – to sam probala jer mi se prijateljica time bavi i preporučujem.


PRATNJA NA PORODU


Većina bolnica dozvoljava, čak i preferira da uz majku bude otac. Ako to nije moguće, ili otac ne želi (e takvog bih oprala), uzmite nekog drugog dragog i stabilnog da bude uz vas. Nijedna žena ne bi trebala to proći bez prisutnosti bliske i pouzdane osobe.

Službeno se traži da osoba u pratnji ima položeni trudnički tečaj, ali kao što sam rekla, nisam nigdje

čula da su to morali i pokazati. Svejedno, dobro ga je imati sa sobom.

Opcija vam je i da angažirate doulu da bude s vama na porodu. Ona je inače osoba kojoj se možete obratiti i prije, još u trudnoći, razgovarati s njom o vašim brigama, pitati za praktične stvari, kao i nakon poroda. To je još nedovoljno poznato zanimanje koje je tek nedavno počelo prodirati u mainstream. Doula bi u osnovi trebala biti tu za vas kao emotivna podrška. Ohrabriti vas, razumjeti vas, odgovoriti na pitanja i nedoumice. Mislim da se isplati potražiti i takvu pomoć.

Ja sam se isto obratila douli u trudnoći, našle smo se dva puta, ali obzirom da sam ja već svašta radila za svoje psihičko zdravlje zbog svog tog osobnog razvoja koji stalno spominjem više smo prolazile praktični dio priče. Nakon poroda nazvala sam je dva put za neke savjete. Dobro je imati nekoga makar u telefonskom imeniku da znaš da mu se možeš obratiti ako ti treba. A ponekad one idu i na porod s trudnicom. Bili smo na tečaju kod Sanje Bukač Štritof. Osobno ne znam kakva je u porodima, ali na tečaju mi je ulijevala povjerenje i svojim iskustvom i energijom pa ako ste u Zagrebu i to vam je opcija.

Bez obzira tko će biti s vama, ono što je šteta je da ta osoba ne može biti s vama cijelo vrijeme. Nego dok ste u tzv. predrađaoni oni ne smiju s vama, i pozovu ih tek kad krene finale – u rađaoni. Pretpostavljam da je to zbog organizacije, ali šteta je i ne bi trebalo biti tako. Jer ti procesi znaju stvarno dugo trajati i lakše je kad ih imaš s kime podijeliti.


OSOBNE PREPORUKE


Jedan način kako biste mogli obilježiti to razdoblje je da se slikate kod profesionalnog fotografa. Mislim da vrijedi imati te slike. Ja sam se obratila Ratku Mavaru, koji između ostalog ima projekt BodyArt gdje fotografira aktove u crno-bijeloj tehnici. Slike su magične… Nije svaka žena spremna za tako nešto, ali one koje se odvaže, opisuju to kao vrlo oslobađajuće i važno iskustvo za njih. Jednu fotku sam i objavila, ostale su samo za mene (nas) i ukrašavaju naše zidove doma. Iskoristili smo priliku da se fotkamo i u troje pa da i to imamo za uspomenu. Da sam opet trudna, ponovila bih taj proces jer bio baš poseban i ispunio mi je srce. Već odavno Leici pokazujem da su to slike maminog trbuha u kojem je bila ona prije nego što se rodila. 😊


NEKE SPECIFIČNOSTI OKO PORODA

Pulsiranje pupčane vrpce – mene je doula na ovo upozorila. Naime, dobro je za bebu da joj se pupčana vrpca ne prereže odmah poslije poroda već da se ostavi da otpulsira i da ode i taj dio krvi iz posteljice u nju. To se zove posteljična transfuzija i dobro je za razinu željeza i imunitet bebe. Pa uvrstite i to u Plan poroda i zamolite ginekologa da to tako naprave. Negdje to jest dio uobičajene procedure, a negdje nije.

Druga stvar vezana uz pupčanu vrpcu je čuvanje matičnih stanica. Ako njih želite sačuvati onda se ne smije pustiti da otpulsira pupčana vrpca i postoji posebna procedura koju treba slijediti da se one uopće sačuvaju. To ne rade sve bolnice i morate se unaprijed raspitati. Matične stanice su pak korisne za kasnija potencijalna oboljenja, no kad sam to detaljnije istraživala ispalo je da najveća korist to što date stanice u banku koštane srži pa drugima mogu biti korisne, što nije zanemarivo. Vašem djetetu mogu biti korisne samo kod određenih rijetkih oboljenja. Kako je postupak skup i kompliciran, administrativno i drugačije, a korist upitna, mi se nismo odlučili za to, ali dijelim tu informacije da sami možete istražiti i odlučiti za sebe.


PLAN PORODA

 

Napomena: preuzeto s Rodine stranice.

 

MOJ PLAN PORODA

 

Popunite ovaj dokument tako da unesete svoje podatke i izbrišete stvari napisane kosim slovima. Kad ste gotovi, plan poroda bi trebao imati jednu ili maksimalno dvije stranice. Ovaj tekst izbrišite :)

 

IME I PREZIME (DJEVOJAČKO PREZIME):

ADRESA:

TELEFON:

 

U ovom planu poroda navela sam svoje želje za skrb tijekom poroda. Htjela bih biti potpuno obaviještena o svim medicinskim postupcima koji će se provoditi nada mnom i  mojim djetetom. Prije ispunjavanja plana poroda smo se educirali i spremni smo aktivno sudjelovati u porodu kako bi moje želje bile ispunjene u što većoj mjeri. Svjesna sam da se porođaj može zakomplicirati i da će u tom slučaju liječnik ili primalja donijeti nužne odluke. 

 

Unaprijed hvala na Vašoj suradnji u provođenju mojeg plana porođaja.

 

Moja pratnja na porodu je:  (Ime, prezime, broj mobitela) 

Moja kontakt osoba je: (Ime prezime, broj mobitela)

 

Ovo su najčešća pitanja koja se postavljaju na prijemu u rodilište – ako ih tu napišete imat ćete ih pri ruci.

 

Datum termina: 

Moja krvna grupa: 

Moji kg na početku trudnoće: 

Moji kg sada: 

 

Ovo je moja ________ trudnoća (koja trudnoća po redu)

Prvo dijete rođeno je:  _________ (u terminu, uredna trudnoća, porođajna težina, dojeno da/ne, zdravo, muško/žensko)

Drugo dijete rođeno je:  _________ (u terminu, uredna trudnoća, porođajna težina, dojeno da/ne, zdravo, muško/žensko)

POVIJEST TRUDNOĆE (ODABERITE STANJA KOJA BI MOGLA UTJECATI NA POROD)

 

Moja trudnoća je uredna, bez komplikacija (ako ima komplikacija napisati koje su)

Šećer: normalan, blago povišen, znatno povišen (koliko)

Tlak: normalan krvni tlak, blago povišen, znatno povišeni 

Streptokok: 

Rh Negativna/Pozitivna

POČETAK PORODA

Želim:  

●       vaginalni porod

●       inducirani porod

●       VBAC (vaginalni porod nakon carskog reza)

●       carski rez

Želim:

●       klizmu / čepić / bez klizme

●       brijanje / ne želim brijanje

●       vlastitu spavaćicu

●       da mi se otvori / ne otvori venski put

 

SKRB U PORODU I NAKON PORODA

Tijekom trudova želim:

●       slušati glazbu

●       biti u što mirnijoj atmosferi

●       koristiti pilates loptu

●       koristiti stolčić za porođaj

●       neometano ići na WC

●       tuširati se

●       imati osobu u pratnji za vrijeme trajanje cijelog poroda

●       neometano se kretati 

●       jesti i piti

 

Želim da mi potaknete porod:

●       ne želim da mi prokidate vodenjak ili dajete mi drip bez da se sa mnom konzultirate

●       samo ako je beba ugrožena

●       ukoliko prirodne metode ne rade

●       prokidanjem vodenjaka 

●       gelom

●       dripom

 

Za ublažavanja boli želim koristiti:

●       prirodne metode (nabroji par npr kadu, tuš, stolčić…)

●       lijekove za ublažavanje bolova

●       epiduralnu

●       molim vas da mi ponudite / date lijekove samo ako ja to zatražim

●       da mi sugerirate što bi bilo najbolje

●       ništa

Za vrijeme izgona želim:

●       sama odabrati položaj koji će mi u tom trenutku odgovarati

●       tiskati kad imam nagon za to, instinktivno

●       koristiti porođajni stolčić

●       biti na novijem stolu za rađanje

●       ležati na leđima

●       upute kako da tiskam

●       želim izbjeći epiziotomiju (rez međice)

●       radije bi epiziotomiju nego da popucam

 

Ukoliko je potreban carski rez, želim:

●       spinalnu anesteziju (biti budna)

●       opću anesteziju (spavati)

●       da je pratnja na porodu uz mene cijelo vrijeme

●       da mi objašnjavate što se događa

●       imati kontakt koža na kožu u operacijskoj sali

●       da moje dijete ima kontakt koža na kožu s mojim partnerom

●       dojiti u sobi za buđenje

 

Nakon poroda želim:

●       imati kontakt koža na kožu s djetetom 

●       imati prvi podoj u rađaonici

●       da pupčana vrpca otpulsira prije rezanja

●       da ja prerežem pučanu vrpcu

●       da moj partner prereže pupčanu vrpcu

●       donirati krv iz pupkovine

●       vidjeti svoju posteljicu

●       odnesti posteljicu kući

 

Skrb za dijete, želim

●       isključivo dojiti svoje dijete 

●       pomoć oko dojenja

●       sama dati bebi adaptirano mlijeko ako će biti potrebno, na žlicu/špricu uz vašu pomoć

●       biti prisutna na svim vađenjima krvi, pretragama, kupanju i presvlačenju mojeg djeteta

 

Dodatno:

●        


POPIS STVARI ZA BOLNICU

· Dokumenti (osobna iskaznica, zdravstvena iskaznica, trudnička knjižica, nalaz krvne grupe, ostalo)

svi nalazi

· Mobitel, slušalice za mobitel, punjač, vanjska baterija ako je imate

· Nešto za čitanje

· Vlažne maramice

· Papirnate maramice

· Rola wc papira

· Gumica za kosu

· Voda

· Hrana (orašasti plodovi, energetske pločice, čokolada, bomboni)

· Ulošci za rodilje - ogromni chicco

ulošci obični za prije poroda

· Jednokratne gaćice

· Spavaćica

· Grudnjak za dojenje

· Jastučići za dojke

· toaletna torbica: dezodorans, gel za tuširanje, šampon, četkica i pasta za zube, češalj za kosu, maramice za čišćenje lica, škarice, turpija, pinceta, vl. toaletni papir, krema za ruke, losion za tijelo

· Udobna trenirka (hlače koje su vam bile dobre u otprilike petom mjesecu trudnoće) i rastezljiva majica u kojoj možete dojiti

· 2-3 para čarapa protiv klizanja koje možete kasnije baciti (za hodanje po hodnicima prije i nakon poroda) i/ili papuče

· Bočica za pranje međice (tzv peri-bottle, posluži plastična bočica sa sportskim čepom)

· Natikače/japanke za tuširanje

· Ručnici; veći i manji

lanolinska krema / multimam komprese

novalac kapsule

octanisept

krema za hemoroide

čepići za hemoroide

ono za pokriti wc dasku

šlafrok

podloške za previjanje za svaki slučaj

bebi pelene za svaki slučaj

vlažne maramice za bebu

maska za oči

čepići za uši

body za bebu + kapica + hlačice + čarapice + majica (ovisno o sezoni)

koja tetra pelena

izdajalica + bočica

labelo

gaza

Slamka i posebna čaša za vodu (lakše je piti tako) ili bočica vode sa “sportskim” nastavkom

Tata treba donijeti u rodilište:

a.     Autosjedalicu

b.     Dekicu za bebu

c.     Cvijeće za mamu 😊


ŠTO AKO VAM JE OSTALA TRAUMA S PORODA

 

Moje iskustvo poroda mogla bih nazvati traumatičnim zbog zdravlja djeteta, ali sam postupak i boravak u bolnici (uz neke izuzetke koje spominjem u novoj knjizi Sto lica majčinstva) je bio ok. Već sam nešto radila na toj temi na psihoterapiji, ali imam još neprorađenog „materijala“ koji tek čeka. Primjećujem to jer kad pomislim na to iskustvo, ne hvata me jeza, ali ne mogu ni reći da sam iskustvo kompletno integrirala…

 

Ako vi možda imate neke teške osjećaje vezane uz vaš porod, preporučujem da radite s nekim. Jasmina koja vodi „Moja priča s poroda“ je jedno divno empatično biće koja i sama ima dvoje djece i pomaže ženama u pripremi, kao i u oporavku. Dobro je potražiti pomoć.

Ona je snimila i ovu priču o ratnici Inani i kaže da pomaže zacijeliti nakon poroda:

Ako ne poradite na tome sa stručnom osobom, velika je šansa da će vam taj teret izbiti na površinu kad opet ostanete trudne. Bolje je da se time pozabavite na vrijeme.



POPIS STVARI KOJE TREBA INICIJALNO NABAVITI ZA BEBU


1.      Potrepštine – pelene, vlažne maramice, blazinice, kremica za guzu, podloška za presvlačenje, losion za tijelo, odstranjivač mrlja (Frosch je dušu dao za maknuti mrlje od kakice!)

2.      Odjeća – bodiji, čarapice, hlače ili štrample, kapice, jakne, kombinezoni (ovisno o sezoni) - najmanja veličina i dovoljna količina jer se često moraju presvlačiti, a opet ne treba pretjerati jer jako brzo prerastu sve; po mom iskustvu najviše vam treba bodija i trebaju biti što lakše perivi jer ćete puno micati fleke. Fensi odjeća po meni ima smisla jedino za krštenje i slične posebne prigode. Ili za izlazak iz bolnice ako želite imati posebnu fotografiju.

3.      Obuća – papučice, cipelice su samo za ukras 😊

4.      Razno – češljić i četka (Imaju jako mekanu kosicu i potrebni su im posebni češalj i četka (ima u drogerijama). Mi četku i dalje koristimo jer je jedino što može raščešljati raskuštranu kosu nakon spavanja. Vjerovali ili ne od trljanja po jastuku mogu im se čak napraviti nešto kao dreadovi. Jednom kad budu imali kose jel. 😊

5.      Kupanje – kadica, termometar za vodu, blaga kupka, veliki ručnik za umotati bebu nakon kupanja, najpraktičniji su oni koji već imaju dio za glavicu kao kapuljaču

6. Dekica – ovisno o sezoni, nešto lagano ili toplije, a svakako mekano i udobno; trebat će vam i za doma i za pokriti ih u šetnji

7.      Ljekarna – sterilne gaze, fiziološka otopina, gel kao oblog nakon cijepljenja

8. Adaptirano mlijeko, izdajalica i bočice - dobro će vam doći makar za svaki slučaj da ih imate ako ne budete imali dovoljno mlijeka i bude nužno dati dohranu, ili ako mlijeka bude previše ili trebate izaći iz kuće pa se trebate izdojiti

8.      Kad počnu rasti zubi, četkica za zube i pasta za zube - nekima to krene s par mjeseci, nekima tek s više od 6 mjeseci

Ostalo piše u nastavku u jednom od idućih poglavlja.





SLUŽBENE STVARI


i.     Prijava djeteta

Nakon rođenja imate 15 dana da prijavite dijete (a 30 dana da odaberete ime). Prijava se vrši u matičnom uredu prema mjestu rođenja djeteta. Matičari su obično u zgradi općine (provjerite online). Do ureda odu oba roditelja zajedno, ispune formulare… U istom postupku odaberete adresu prebivališta djeteta, riješite prijavu na HZZO, odaberete na čiju PK karticu ide dijete kao odbitak, i podnesete zahtjev za jednokratnu novčanu potporu. Ako roditelji nisu u braku, onda u tom postupku otac potpisuje i priznanje očinstva. Dijete dobije OIB, domovnicu i rodni list, a iskaznica HZZO-a dođe naknadno. Posebno se morate javiti za pomoć od Grada (ako postoji), mi smo za to u Zagrebu dobili upute u matičnom uredu, Grad Zagreb isplaćuje pomoć za opremu novorođenčeta. Zahtjev se podnosi Gradskom uredu za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, Vodnikova 14, Zagreb.

Cijeli postupak možete obaviti i preko e-građana ako imate nove osobne iskaznice: https://gov.hr/hr/prijava-rodjenja-djeteta/696.

ii.     Osobna iskaznica – nije nužna, ali najčešće se koristi kao putna isprava i može se izdati za dijete od rođenja. Prvo izdavanje za dijete u redovnom postupku je besplatno. Mi smo je napravili kad je Lea imala 4 mjeseca i mijenjali smo je kad smo se selili kad je imala skoro godinu dana. Oba puta smo je slikali. Taj proces bude smiješan. :D A slike nemaju veze jedna s drugom iako dokument dosta dugo vrijedi. Više informacija na:   https://mup.gov.hr/osobna-iskaznica-eoi/328 



TIPS AND TRICKS


Ovdje sam na jednom mjestu napisala svašta nešto što bi vam moglo biti korisno, a nije već prije bilo spomenuto.


i.     Za sve informacije koje vam trebaju na samom početku kontaktirajte patronažnu sestru za praktične stvari (dojenje, kupanje, presvlačenje, vaganje, briga o pupku, tjemenici…) i pedijatra za zdravlje djeteta – pouzdane i relevantne izvore informacija. Oboje bi bilo dobro da pronađete i prije nego što rodite, za patronažu tražite kontakt preko vašeg Doma zdravlja i najavite se pa će vas ona dalje kontaktirati i dogovoriti kada će vas obići, a pedijatra sami birate, najbolje po mjestu stanovanja ili tražite savjet od drugih mama. Trebat će vam oboje.

ii.     Ako vam ne ide dojenje ili samo želite malo pomoći i podrške, kontaktirajte SOS liniju grupe Roda (kontakti su na kraju knjige), savjetnice za dojenje pri Domu zdravlja – pitajte patronažnu sestru za njihov kontakt ili pronađite doulu ili savjetnicu za dojenje privatno. Zlata vrijedi da ti netko pomogne na samom početku, a i kad se pojave problemi. Za tretiranje oštećenih bradavica hrpa mama se kune u Multimam komprese (ja na kraju nisam uspjela dojiti pa nemam osobno iskustvo). Kupila sam ih unaprijed na akciji u jednoj ljekarni (nisu jeftine).

iii.     Kao trudnica i kao mama ako kupujete u nekim drogerijama možete dobiti poklon paket ako imate njihovu karticu. Ja sam to napravila u dm-u (dobila sam jedan kao trudnica, a drugi kad sam rodila), a provjerite za Muller, BIPA-u i slične.

iv.     Proizvođača pelena ima more i na početku je teško odabrati. Od nekoliko isprobanih sad smo već dugo na kombinaciji Pampers premium za noć (jer ima veći kapacitet i finiju teksturu) i dm babylove za dan koje su jeftinije. Koje god pelene odabrali vjerojatno će vam neki put i procuriti, samo je bitno da se to stalno ne događa. Pelene kreću od 0 za dojenčad, pa 1, 2, 3, 4 i 5 dalje po kilaži. Nekad imate u dm-u akciju 3 za 2 na Pampersice pa se možete malo više opskrbiti. Trajne pelene nisam koristila jer jednostavno nisam za to imala snage, nije ekološki osvješteno, znam.

v.     Za njegu bebe na početku koristila sam Mustela losion (preporučili su mi ga na intenzivnoj njezi u bolnici, skup je, ali dobar i predivno miriše). Od svih kremica za guzu koje sam probala, najbolji je bio i ostao Sudocrem. U našoj obitelji stekao je status gotovo svemoguće masti, po korisnosti negdje u rangu s VD-40. Tek nedavno sam čula da je zabranjen u nekim europskim državama, pa provjerite informaciju i potražite nešto bolje. Možda Biobazu. Kad se dogodi osip najbolji nam je Bepanten baby. Za najgadniji osip ikad radi kojeg smo čak završili na hitnoj pomogli su Betrion mast i Klotrimazol gel (po receptu liječnika).

vi.     Noćne dude – jedna prijateljica mi se i dan danas zahvaljuje što sam joj ovo otkrila, a malac već ima skoro tri godine. Naime, postoje noćne dude koje svijetle u mraku (pune se na svjetlu) i spas su kad pokušavate bebu smiriti usred noći bez da palite veliko svjetlo, a te dude se stalno gube. Ja sam ih nabavila u dm-u.

vii.     Marame, slingovi, nosiljke…. – postoji cijeli pokret koji jako promovira da se djeca nosaju, a ovakve stvari pomažu da ono što nosi nisu stalno vaše ruke. :D Dvije FB grupe koje preporučujem

1.      Nošenje djece (babywearing) https://www.facebook.com/groups/853159278054597

2.      Nošenje beba Zagreb (babywearing Zagreb)

Ako ste u Zagrebu postoji i savjetnica za nošenje koju možete naručiti da dođe doma i na licu mjesta isprobate razne tipove marama i nosiljki prije nego neku kupite (skupi su, a i ne paše svakoj bebi niti svakoj mami/svakom tati isti tip zbog oblika tijela). Javite mi se i pošaljem vam kontakt. Ja sam se na kraju odlučila za sling maramu koju sam počela koristiti tek kad je Lea imala 5-6 mjeseci (prije toga se nisam osjećala sigurno s nosiljkama) i puno sam je koristila prvu godinu, a bome i kasnije. U nekom trenutku smo posudili i ergobaby nosiljku i ona je dobro došla za dulja nosanja – šetnje po gradu ili šumi. Ne voli svaka beba nosanje (niti u svakom trenutku) pa se spremite na testiranje i probajte naći nešto što će njima i vama pasati.

Link za naručivanje sling marama https://littlefrog.shop/ ili tražite secondhand u grupi ili na Njuškalu)

viii.     Grudnjaci, spavaćice i općenito odjeća na kopčanje – tako da možete cicu izbaciti za dojenje. Ja sam grudnjake kupila u Mulleru, spavaćice naručila online, a odjeću posudila od drugih mama. Isplati se imati je.



STVARI ZA BEBU - nastavak


Za bebu možete stvarno kupiti more toga (ili tražiti kao poklone kad vas ljudi darivaju) i većina se pokaže ne sasvim potrebnima, ako ne i suvišnima. Od svega što smo koristili preporučujem:

1.      banana jastuk – kupila sam ga u Italiji, jedan od onih koji je punjen nečim zrnatim pa lijepo možeš namjestiti debljinu na svakom dijelu koji ti paše – koristan je prvo za dojenje, onda za hranjenje i kod nas je veliki hit za spavanje.

2.      Nexttome krevetac – krevetac koji se može naštimati uz vaš krevet pa kad beba zaplače samo je uzmete i privinete k sebi na dojenje. Spašava vas prečestog ustajanja po noći. Kako ja nisam dojila na kraju ustajanje mi nije ginulo, ali svejedno smo koristili krevetac dok se nije počela pridizati. Tada smo joj prvo složili madrac na podu da može sigurno izaći iz kreveca kad se probudi, a kad je imala godinu i par mjeseci smo joj kupili pravi dječji krevetić. U Ikei ima model koji se može produžiti kako dijete raste.

3.      Prematalica – najbitnija stvar je da bude na visini takvoj da vam ne nastradaju leđa. Meni je to dušu spasilo. Kad putujemo i kad moram prematati dijete na krevetu ili tako negdje niže vrlo brzo me počnu boljeti leđa. Možete se snaći i tako da na neki radni stol stavite gomilu deka pa povisite dio za prematanje. Općenito prematalice su zgodne jer imaju i ladice pa su vam sve potrepštine pri ruci.

4.      Vrtić za bebe – to je ime za podlošku koja ima dio iznad koji visi, beba leži i igra se s time što visi, ima ih u svim baby dućanima, mi smo kupili svoj u Ikei. To vam treba dok beba ne krene puzati, poslije završi u špajzi ili ormaru.

5.      Puzzle za pod – da bude mekši dio za igranje i puzanje, premetanje na trbuh i što god ostalo, još uvijek ih koristimo

6.      Ljulja – ovo je najbitnija stvar koju smo ikad kupili – Ergobaby evolve rocking chair – toliko nam je bila korisna da kad se bila potrgala od intenzivnog korištenja smo kupili još jednu novu istu takvu. Naša beba je gotovo uvijek vrlo brzo zaspala u tome, često i kad je bila jako nervozna, a nije joj pasalo nosanje. Sad je koristi sve manje, ali i dalje ide s nama na svako putovanje. Ne pamtim koliko puta me spasila usred noći kad je nisam mogla nikako drugačije uspavati.

7.      Kolica – mi smo ih za prvu posudili, jedna koja su imala jaje koje smo koristili do nekih 7 mjeseci života za auto i šetnje, i košaru koju smo koristili od nekih 3-4 mjeseca za šetnje. Sve dok se nije posjela i postala dovoljno velika za kišobran kolica. Za taj model preporučujem ona koja se lako sklapaju s jednom rukom i mogu se vući (kao kofer na kotače) najpraktičnija su. Mi smo kupili vrlo lagana Diamond Freeon kišobran kolica i zadovoljni smo.

8.      Autosjedalica – opet nešto što će vam sigurno trebati i to vjerojatno dugo. Prvih pola godine otprilike vozite bebu u jajetu i to okrenutu prema nazad i učvrstite je pojasom. Kad se posjedne kupujete nešto ozbiljnije što bi vam trebalo trajati i par godina. Ne može si svatko priuštiti novu autosjedalicu (skupe su), ali obzirom na raubanje takvih stvari, možda je bolje za to potrošiti, a za nešto drugo se snaći. Ima raznih sistema kako se učvršćuju, izofixom ili na pojas. Izofix je sigurniji. Mi imamo dvije, jedna je skuplja i čvršća na izofix i ne može se rotirati (Joie). Druga je nešto povoljnija i može se rotirati (Freeon). Prvu koristimo za dalja putovanja, a drugu za gradske kraće vožnje, ovo s rotacijom je jako praktično za stavljanje djeteta u sjedalicu i izvlačenje. Bez rotacije vam je veće opterećenje na kralježnicu.

9.      Toranj za učenje – super fora jednom kad postanu pokretniji, penju se po tome i možete približiti toranj kuhinjskom pultu pa skupa nešto radite u kuhinji, a postoji ogradica pa su sigurni. Mi ga imamo od Leinog prvog rođendana i gotovo stalno je u upotrebi samo mijenjamo na što je naslonjen – nekad uz police ili ormar, nekad uz klavir pa svira i tak 😊 simpa stvar. Na Amazonu ima i nekih koji su istovremeno i toranj i stol za crtanje, čak sam vidjela i jedan koji se da modificirati u tobogan. To nismo nabavili, ali zvuči fora.

10.  Hranilica – trebat će vam, iako ovisno o tome kakvo vam je dijete, možda i ne baš dugo. Koriste se otkad se djeca posjednu pa dokle god pristanu sjediti u njoj :D, većinom imaju i pladanj pred sobom pa malo zadržite količinu nereda na pristojnijoj razini nego kad vam jede u krilu. Mi je nećemo još dugo koristiti čini mi se jer joj je uglavnom dosadno u njoj sjediti i buni se.

11.  Kolut za kupanje za bebe – ovo mi je frendica poslala i baš mi se dopalo. Na prvu izgleda malo čudno jer kolut ide oko vrata, ali bez brige, ne zadave su u njemu, a onda ga možete staviti u kadu da pliva. Brzo se snađu u vodi, ipak im je to prirodno okruženje. 😊

12.  Kadica za kupanje – spomenula sam je u inicijalnom popisu, fakat vam treba, mi je još uvijek koristimo, a Lea ima već više od dvije godine. Prvih x mjeseci smo kadicu stavljali na dasku za peglanje koju bi montirali u kupatilo da nam kralježnica ne nastrada od naginjanja nad djetetom, bilo je praktično. Kadicu smo počeli stavljati u veliku kadu kad je počela sjediti i kad općenito nije trebala da smo cijelo vrijeme nad njom nego se više brčkala u vodi. Uz nju dobro dođe i termometar za vodu koji vam pomaže odrediti odgovarajuću temperaturu za kupanje bar na početku dok ne postanete maheri u određivanju ispravne temperature.

13.  Plišanci su uvijek dobra ideja, što su djeca veća to ih više vole. Sad smo već u fazi da omiljene moramo nositi sa sobom kad idemo u trgovinu ili na put. Najbolje prolaze oni koji su fakat mekani i fluffy i koji imaju neki dio za koji se lako drže i nose – uha na zeki npr.

14.  Slikovnice su zakon. Probajte naći neke koji su i vama koliko toliko zanimljive jer ćete ih morati čitati jaaaaako puno puta. Ja volim Pino seriju, odličan je. A učlanila sam Leu i rano u knjižnicu pa tamo posuđujemo slikovnice i tako obogaćujemo kućnu ponudu. 😊

15.  Ako se planirate izdajati relativno često, električna izdajalica je must (i to dvostruka), skupe su, ali isplate se. Ja sam imala Phillips Avent i jako sam bila zadovoljna.

16.  Inhalator – probajte naći neki koji nije bučan, ja sam kupila bučan i iako ga koristimo, dijete nam ga se jako boji

17.  Ono nešto što čupa šmrklje iz nosa na baterije – bilo je korisno prvih pola godine dok nije počela i to odbijati, probali smo nastavak za usisavač, ali nije nam se to pokazalo praktičnim. Sad kad treba čistiti nosić radimo to sa špricom napunjenom fiziološkom otopinom. Svaki put je muka i plač, ali nemaš puno izbora nego pregrmiti to.

18.  Termometar – infracrveni je praktičniji od onoga koji stavljate u guzu, iako manje točan. Imamo oba.

19.  Mali stol i stoličica – to vam treba nakon što počnu hodati i super je, mi smo kupili u Ikei i služi za sve – igranje, slaganje, nekad i papanje.

20.  Gnijezdo – koristi se u najranijem razdoblju, ali treba biti oprezan jer kažu da ih se ne smije ostaviti da budu sami u tome ili da spavaju jer postoji rizik gušenja. Mi smo ga koristili prvih par mjeseci i dobro nam je poslužilo preko dana da je sigurnija na kauču dok se mazimo/igramo.

Bez svega ostalog smo realno mogli. Vreće za spavanje nam nisu prošle, bunila se, hrpa poklonjenih igrački je bila zanimljiva 30 sekundi… Kantu za smeće za pelene smo prestali koristiti jer su se pelene unutra još više usmrdile. Prešli smo na mirišljave obične vrećice koje smo češće nosili u smeće. I tak…

Za sve što trebate kupiti ili što će vam drugi pokloniti dobro je pričekati sajmove. Svi veći shopping centri otprilike dva puta godišnje imaju sajam – zove se Sajam mama i trudnica, ili Sajam mama i beba, ili Dani beba, ovisi kako koji. 😊 Obično je jedan na jesen i drugi na proljeće. Za vrijeme sajma su veći popusti pa se isplati kupiti unaprijed veće stvari ili tempirati kupovinu za tada.




FACEBOOK GRUPE

Za mene jedan od najkorisnijih izvora informacija (naravno u pitanju je iskustvo drugih mama, za sve zdravstvene probleme obratite se pedijatru kao stručnjaku). Ako u tražilicu upišete ono što vas zanima, šanse su velike da ćete naći već jako puno postova sa sličnom tematikom. Neke grupe imaju i puno dokumenata gdje su neke stvari malo sistematičnije objašnjenje, npr. u grupi Domaće kašice za bebe. U najgorem slučaju ako i ne nađete točan odgovor, naići ćete na postove mama koje imaju iste probleme kao i vi i to bude baš utješno za pročitati.

1.      Rodina SOS grupa za dojenje https://www.facebook.com/groups/280354235448179

2.      Adaptirano mlijeko – uvođenje i prehrana – pitanja o tipovima i proizvođačima mlijeka, uvođenju, što ako odbijaju mlijeko ili povraćaju, savjeti za štrajk bočice (i to se zna dogoditi – kad dijete odjednom ne želi bočicu) itd.

3.      Domaće kašice za bebe - najbolja grupa s hrpom savjeta kako uvesti krutu hranu, prijedlozima planova za uvođenje namirnica, informacijama o alergijama, zamrzavanju sezonske hrane, mame dijele recepte… https://www.facebook.com/groups/252926591393023

Iz te grupe sam si isprintala tablicu za uvođenje namirnica po mjesecima i slijedila je, vrlo je korisna (link na tablicu -https://www.facebook.com/groups/kashice/posts/1613924695293199/)

4.      Kombinovano hranjenje beba (dojenje, izdajanje, adaptirano mlijeko)

5.      Domaća kuhinja za našu djecu – „nastavak“ grupe Domaće kašice za bebe s receptima i savjetima za djecu iza godine dana. Ima puno priča o djeci „nejedačima“, nadam se da vam neće trebati, ali za svaki slučaj da znate gdje možete pronaći utjehu, a i neki dobar savjet

6.      Trudnice i mame – savjeti i prodaja – svaštara tema, uglavnom ima dosta prodajnih postova ako tražite nešto rabljeno ili nudite https://www.facebook.com/groups/1393726967333754

7.      Sharing iz caring grupe gdje ljudi često poklanjaju robicu i obuću (a i druge stvari) onome tko to treba. Ima ih nekoliko – specifično za Zagreb i mom's edition.

a.      Sharing is caring Zagreb

b.     Sharing is caring – samo Zagreb i okolica

c.      Sharing is caring (mom's edition)

d.     Sharing is caring (mom's edition) – još jedna

 


RJEČNIK KRATICA


Jednom kad postaneš mama ulaziš u posve novi svijet pojmova pa tako i kratica. Evo mali vodič kako se lakše snaći kad čitaš savjete na forumima i raznim grupama na društvenim mrežama i portalima (većina preuzeto iz knjige Mala Kme osvaja svijet)

§  EDMU – ekstra djevičansko maslinovo ulje

§  AD – adaptirano mlijeko

§  mm – majčino mlijeko

§  km – kravlje mlijeko

§  tt – tjedni trudnoće

§  jp – jednokratna pelena

§  as – autosjedalica

§  cio – cry it out metoda

§  blw – baby led weaning – princip uvođenja krute hrane u bebinu prehranu, na hrvatskom beba vođa dohrane

§  rs – ring sling (vrsta nosiljke s ringom)

§  pzp – prašak za pecivo

§  WW – wake window – budni prozor

§  EC – elimination communication – način učenja beba da manje ili s vremenom uopće ne koriste pelene za defekaciju i mokrenje

 

Ima ih još, ali nadam se da će vam već ovaj rječnik pomoći da niste izgubljene na prvu.

 


ODJEĆA I OBUĆA ZA BEBE


Ako ikako možete posudite odjeću i obuću od neke druge obitelji. Oni sve što kupite tako brzo prerastu i ništa se ni ne stigne pravo iskoristiti, a novac bude bačen. Mi smo sve posudili i dalje posuđujemo od jedne obitelji koji su dobili curicu otprilike godinu dana prije nas pa je sve i sezonski usklađeno, a ne samo po veličinima i to nam je super. Robice i obuće ima dovoljno i kupimo nešto jedino kad baš nešto posebno želimo. Kupili smo joj npr. prve cipelice kad je prohodala. I ja sam dala napraviti matching majice za svo troje i još bodi za Leu da imamo za njezin prvi dan doma. To su stvari koje ćete htjeti sačuvati za uspomenu. Ostalo stvarno može biti posuđeno.

Isto vrijedi i za odjeću za trudnice, sve sam posudila od prijateljica. Samo pitajte u svom krugu i šansa je velika da ćete nekog naći, makar prijatelje od prijatelja. Ako i to zakaže imate na FB grupe Sharing iz caring (navela sam ih na popisu FB grupa).



FINANCIJE


Nećemo se lagati, imati dijete je skupo. Nemam točnu cifru koju smo mi potrošili, ali nabere se toga. Još u trudnoći kupujete ili u boljoj varijanti posuđujete drugu odjeću za sebe (grudnjake, majice, pidžame, hlače… i cipele jer vam noge otiču). Često se dogodi da bar neke preglede platite privatno jer želite još jedno mišljenje ili određenog specijalista. Za boravak u bolnici sam kupila uloške za rodilje i pokrov za wc školjku, to nije bilo strašno skupo. A onda za dijete osim svega gore već nabrojenog kupujete i sve dnevne potrepštine, vlažne maramice, tetra pelenice, ručnikiće… Ako želite uštedjeti, dobro je sve što se može posuditi ili kupiti polovno. Dio možete i „naručiti“ od obitelji i rodbine kad vam dolaze u goste da ne kupuju gluposti. Ali neku bazu novaca trebate imati sa strane jer će vam trebati.

U ljekarni vjerojatno svako malo ostavljate omanje bogatstvo na lijekove, kremice, kapi, sirupe, čepiće…

Onda su tu i „skriveni“ troškovi jer npr. više grijete po zimi i koristite klimu po ljeti jer ste više doma. Više kuhate.

Kad dijete poraste jedno vrijeme ćete i kupovati ekstra hranu za bebu dok ne počne jesti što i vi… a kad dovoljno poraste krene i vrtić, knjige, školski pribor, sportovi, učenje jezika…

Mi smo kad je Lea imala 1,5 godinu krenuli s njom na Odgoj s glazbom (https://odgojsglazbom.com/), a vjerujem da ćemo kako poraste upisati je na još nešto ovisno o interesima. Prije nego što se rodila dogovorili smo se da ćemo radije potrošiti na neku edukaciju, dobar privatni vrtić ili putovanje s njom nego što ćemo joj kupovati previše haljinica ili stotine igračaka. To je naš pristup, vi se s partnerom trebate dogovoriti oko vašeg, u skladu s mogućnostima.

 

Općenito treba se dogovoriti i o zajedničkim financijama, pogotovo ako ste do tada živjeli odvojeno ili i niste, ali ste imali odvojene budžete ako oboje zarađujete. Ako majka neko vrijeme ne zarađuje ili dobiva samo manju naknadu zato što je na rodiljnom ili roditeljskom dopustu bilo bi fer da troškovi nisu više jednako raspoređeni na oboje (ako je tako bilo prije). Ako samo jedno od vas ima plaćeni posao svejedno treba uskladiti na što ćete trošiti. Kao što pišem u knjizi u poglavlju o partnerstvu, sve teme su potencijalno skliske jednom kad već postanete umorni i iscrpljeni roditelji. Bilo bi dobro o svemu tome razgovarati prije poroda barem jednom.

 

Jedna poznanica iz Švedske mi je ispričala da je tražila od partnera da prije rođenja pročita knjigu Priručnik ravnopravnog roditeljstva (Handbok i jämställt föräldraskap – nažalost nema engleski prijevod) pa su uz knjigu razgovarali o svemu. Npr. u knjizi se između ostalog sugerira da svi troškovi vezani uz trudnoću kao i oni naoko samo majčinski budu podijeljeni ravnopravno – tu spada i kupovanje druge odjeće i obuće za trudnice, a nakon poroda npr. saniranje dijastaze, fizioterapija za leđa i zdjelično dno, dermatolog ako trebate riješiti izrasline. Nadam se da ćemo doći do toga da partneri to i sami predlože svojim partnericama. 



BRIGA ZA TIJELO NAKON PORODA


Kad smo već kod toga, trebat će vam neka vrsta njege nakon što rodite. To može uključiti masaže, fizioterapije, razne tretmane samo da budete bolje ili sanirate ono što vam nije u redu.

Ja sam išla i još uvijek idem redovito na masaže – sad je to više standardna briga za tijelo.

Išla sam fizioterapeutu zbog bolova u ručnom zglobu i nosila sam na kraju ortozu u pokušaju da umanjim efekte DeCreveove bolesti (spomenula sam to u poglavlju xx), bila sam kod njih i zbog bolova u leđima, u Zagrebu preporučam Polikliniku T na Črnomercu. https://poliklinika-t.com/

Otkrila sam i Emmett-Bowen tretmane koji djeluju na neurološkoj razini i koji su mi pomogli opuštati hipertonično zdjelično dno, u Zagrebu preporučam Ines Klaić, divna je. Brojnim mama su pomogli i takvi tretmani za bebe, pogotovo kad bi puno plakali, a ne bi ništa drugo upalilo.

Za saniranje dijastaze sam se na kraju obratila Diani Hajdo i s njom radim individualno online. Ima FB grupu s puno savjeta i instrukcijskih videića: https://www.facebook.com/Diana.Hajdo/


Ostali praktični savjeti i resursi dostupni su u ovim člancima:


A za mentalno zdravlje i savjete kako preživjeti najintenzivnije razdoblje s bebom pročitajte knjigu 100 lica majčinstva.



117 views0 comments

Comments


bottom of page